Loading...

Görev: Yer Altı

Robotik bilimi ve robotlar hayatımızın her noktasında yerini alırken insansız görevler için geliştirilen robotlara yoğun mesai harcanıyor. İnsansız robotların öncelikli hedefi insan canını korumak ve kurtarmak, bu nedenle arama-kurtarma, keşif gibi görevlerde yer alan robotlar için farklı platform çalışmaları sürüyor. Görev: Yer Altı’nın hizmet ettiği amaç ise yer altı koşullarında insanın fizikî varoluşuna ihtiyaç duymadan çeşitli görevleri tamamlayabilecek robot fikirlerinin keşfedilmesidir. Bu amaç doğrultusunda “akıllı teknolojiler entegre çözümler” anlayışını benimseyen, 38 yıllık tecrübe sahibi HAVELSAN ile iş birliğimizin, yarışma kazanımlarını uluslararası boyuta taşımasını, aynı zamanda yerli ve milli teknolojilere katkıda bulunmasını diliyoruz. Bir robotik kavramsal tasarım yarışması olan Görev: Yer Altı, belirtilen pist özelliklerine uygun ve görevleri tamamlayabilecek robot fikirlerinin, çözümler ve tasarılarla birlikte çevrimiçi ortamda sunulmasını kapsamaktadır. Bir proje gelişim raporu, bir final sunumu ve jüri değerlendirmesi ile sonuçlanacak yarışmada; içerikler, pist özellikleri, puanlama kriterleri, önemli tarihler ve ödüller yarışma dosyaları bölümünde verilmiştir. HAVELSAN mühendisleri ve ODTÜ akademisyenlerinin jüri olarak yer alacağı bu yarışmada, robotik alanında çalışmalar gösteren insanlar ile bir araya gelme fırsatını ve büyük ödülleri kaçırmayın!


Kayıt Ol


Pist


Pist Özellikleri ve Puanlama


Proje Gelişim Raporu ve Sunum İçeriği


Önemli Tarihler

Tarih (Saat) Yapılacaklar
12.07.2021 Etkinliğin duyurulması
12.07.2021 - 25.07.2021 (23.59) Başvurular
26.07.2021 1.Soru-cevap yayını
15.08.2021 (23.59) Proje Gelişim Raporu teslim tarihi
18.08.2021 2.Soru-cevap yayını
12.09.2021 (23.59) Final Sunumu teslim tarihi
16.09.2021 Finale kalan takımların ilanı
19.09.2021 Jüri ve kazanan takımın ilanı

Ödüller

  • 1.takıma 3D Yazıcı (3D4E 4GenPro)
  • 2.takıma Drone (DJI Mavic Air 2 Fly More Combo)
  • 3.takıma 5000 ₺

Jüriler

Serhat SERTAKAN
Havelsan
Kara Platform Teknolojileri Takım Lideri
Dr. Barış YALÇIN
Havelsan
Robotik ve Otonom Sistemler Grubu Güdüm, Kontrol ve Sürü Takım Lideri
Prof. Kemal LEBLEBİCİOĞLU
ODTÜ
Elektrik Elektronik Mühendisliği
Doç. Dr. Erol ŞAHİN
ODTÜ
Bilgisayar Mühendisliği
Kerim Serkan SİMAİŞ
Savunma Sanayi Başkanlığı
S.Uzm.

Sıkça Sorulan Sorular

Hayır, zorunlu bir format olmamasıyla birlikte bir şablon veya örnek rapor paylaşılmayacaktır.

Her takım yarışma sürecine devam etmek için proje gelişim raporu teslim etmek zorundadır fakat rapor sonrasında bir eleme yapılmayacaktır. Rapor, süreç yönetimi kriteriyle puanlamaya etki edecektir.

Pist yer yer karanlık ve aydınlık olabilir, ışıklandırma ve yüzey konusunda yer altı koşulları temel alınmalıdır. Herhangi bir sayısal değer verilmeyecek olup platform koşullarının bahsi geçen engellerden daha az engebeli olacağı kabul edilecektir.

Evet, robot her hedefe ulaşmalı, hedefi görüntüleyerek algılamalı ve haritaya işlemelidir. Robotların hedeflere sırayla (1-2-3 ya da 3-2-1) gitme zorunluluğu yoktur. Algılanan hedef görüntüsü anlık aktarılabilir ya da veri olarak depolanabilir.

Görev: Yer Altı, çevrimiçi ortamda yürütülecek bir robotik kavramsal tasarım yarışmasıdır. Üretim aşaması yarışma kapsamında değildir.

Evet, hazır parçalar ve kartlar tasarımınızda yer alabilir.

ODTÜ Robot Topluluğu, gerekli gördüğü takdirde kurallarda değişiklik yapma hakkını saklı tutar.

© ORT. Tüm Hakları Saklıdır.